please wait, site is loading

Biyografisi

 

Herhangi bir egzersiz programına ya da kendi kendinize egzersizyapmaya başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz!

Sonra kendi kendinize şu soruları sormayı unutmayın;
Düzenli egzersize başlamak ve devam etmek için kendi kendimi yeterincemotive etmiş durumda mıyım, yoksa bunun için bir uzmanın desteğine miihtiyacım var?
Bir grupla birlikte mi, yoksa tek başıma mı egzersiz yapmayı tercih etmeliyim?
Egzersiz yapmak için günlük programın neresinde uygun bir zaman olacak?
Hangi egzersiz çeşidi bana daha cazip gelmektedir?

Herşeyden önce eğlenebileceğiniz bir aktivite seçin ve bunuihtiyaçlarınıza göre belirleyin. Buradaki fikir şudur; eğereğlenebileceğiniz bir aktivite bulursanız, daha çok memnun olacaksınızve buna hayatınız boyunca devam edebilme şansını yakalayacaksınız.

HEDEFİNİZDE GERÇEKCİ OLUN!
İlk defa egzersiz yapmaya başlıyorsanız yaralanmaları ve kas ağrılarınıönlemek için yavaş yavaş başlamanız idealdir. Böylelikle daha uzunzaman egzersize devam edebilir ve zaman geçtikçe sonuçlarıgörebilirsiniz.

İYİ BİR EGZERSİZ PROGRAMININ NİTELİKLERİ NELERDİR?
İyi bir egzersiz planının temel öğelerini aklınızda tutun.(Süre,Sıklık, yoğunluk) Eğer egzersizden fayda sağlamayı umuyorsanız,planınız şu yararları elde etmenize olanak sağlamaktır.
Eğlence
Kas kuvveti ve dayanıklılığı 
Esneklik
Kalp-damar-solunum dayanıklılığı
vücut kompozisyonunda yavaş değişim

İYİ BİR EGZERSİZ PROGRAMININ 3 ANAHTAR KELİMESİ VARDIR:
Sıklık:
 Haftada 3–5 kez egzersiz yapmalısınız. üçten az yapmayın! çünküböylece daha az aktif olursunuz ve dolayısıyla kondisyonunuzuarttıramazsınız. Beşten fazla yapmayın! çünkü vücudunuzun dinlenmeye vetekrar toparlanmaya ihtiyacı vardır.
Süre: Yeni başlayan sağlıklı insanlar için bir egzersiz süresi 20–60 dakika olmalıdır.
Yoğunluk: Eğer sağlıklı bir bireyseniz ve egzersiz yapıyorsanız,yaptığınız egzersiz maksimum kalp atım sayınızın %60’ ı % 85’ iarasında olmalıdır.(Maksimum nabzınızı tespit etmek için 220 – kendiyaşınız= Maksimum nabız formülünü uygulayabilirsiniz.)

EGZERSİZE BAŞLAMADAN ÖNCE;
Uygun bir ayakkabı giymeli ve ayak sağlığınız açısından pamuklu bir çorap tercih etmelisiniz.
Egzersiz yaparken rahat edebileceğiniz uygun spor kıyafetleri kullanmalısınız.

VE EGZERSİZ....
Bütün sporlarda ve fiziksel aktivitelerde altın kural şudur:
“SAKATLANMANIN öNLENMESİ TEDAVİDEN DAHA İYİDİR”. Bu yüzden egzersizebaşlamadan önce 5–10 dakika kadar yavaş olarak hafif tempolu koşu veyayürüyüş yapılır. Bu küçük egzersizler vücut ısısını ve solunum oranınıartırır. Isındığımız hissettiğimiz anda 5 dakika kadar egzersizi yapın1–2 dakika kadar eklemlerin hareketliliğinin artırılması için tekrarsayısı olan yumuşak jimnastik hareketleri yapmak faydalı olacaktır.

Esnetme yaparken dikkat edilecek en önemli noktalar şunlardır;
mutlaka ısınmalısınız....
Sırasıyla farklı kas gruplarını ısıtmalısınız.
Yavaşça ve yumuşak hareket etmeli, hiçbir zaman ani hareketler yapmamalısınız.
En az 10 saniye bir esnetme hareketini uygulamalısınız.
Eğer ağrı hissediyorsanız DURUN! Doğru olan rahatsızlık noktasına kadarhareketleri gerçekleştirmektir. Acı çekmek değil.

ARTIK EGZERSİZ YAPMAYA HAZIRIZ!
Yoğunluk kısmında yazdığı gibi, dilediğiniz spor türünü seçerekegzersiz yüklenme kısmını gerçekleştirebilirsiniz. Dakikadaki kalp atımsayınızı sürekli takip ederek, egzersizin organizmaya verdiğiyüklenmeyi kontrol etmelisiniz. çalışma sırasında, yaşınıza veamacınıza uygun kalp atım sayısı limitleri içinde kalmalısınız.

VE EGZERSİZ BİTTİĞİNDE,
5–10 dakika kadar soğuma hareketleri egzersizleri yapılmalıdır. Bunu,bir egzersiz sonunda yavaş hafif bir koşu ya da yürüyüş yaparakgerçekleştirebilirsiniz. Hala sıcak olan vücudunuz egzersizden hemensonra yapacağınız esneklik hareketleri için uygun bir ortamdır.